چکه کردن شیر آب – علت و رفع چکه شیر آب

چكه كردن شير آب

چیک، چیک، چیک – این صدای بسیار رایج یک شیر آب است که نشتی دارد. حتی یک نشتی کوچک می تواند سه گالن آب را در روز پر کند. اگر آن را به مدت یک سال به همین ترتیب رها کنید، آنقدر آب هدر خواهید داد که یک استخر شنا پر شود.  این فقط یک نشت کوچک است. نشتی بزرگتر می تواند بیش از 30 گالن آب در روز را هدر دهد. چکه کردن شیر آب نه تنها آزاردهنده است، بلکه در صورت تداوم می تواند منجر به افزایش قبض آب و دردسرهای دیگر شود. در حالی که رفع چکه کردن شیر آب یک تعمیر آسان و ارزان است که تعمیر آن تنها چند ساعت طول می کشد. شیرها معمولاً به دلیل تجمع مواد معدنی یا خراب شدن واشرها نشت می کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شیر آب شما نشتی داشته باشد، اما بسته به موضوع، ممکن است بتوانید به جای تماس با تعمیرکار، خودتان یک شیر آب نشتی را تعمیر کنید. بیایید به برخی از رایج ترین دلایل نشتی شیرآلات راسان و رفع چکه کردن شیر آب نگاه کنیم.

علت چکه کردن شیر آب

بیایید به برخی از رایج ترین دلایل نشتی شیر آب و نحوه رفع آنها نگاه کنیم.

1. حلقه O فرسوده و خراب 

شیر کارتریج نشتی دارد؟ کارتریج دریچه ای است که جریان آب را به دهانه شیر کنترل می کند. یکی از مشکلاتی که در شیرهای کارتریج رخ می دهد، شل یا فرسوده شدن حلقه O است. این دیسک کوچکی است که به پیچ ساقه وصل شده است که دسته شیر را در جای خود نگه می دارد. اگر دسته سینک شما نشتی دارد، این دلیل محتمل است.

2. کارتریج فرسوده 

نشتی در شیرآلات قهرمان نیز می تواند به دلیل خود کارتریج باشد که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. شما باید مطمئن شوید که یک کارتریج جایگزین مناسب برای تعویض آن دارید.

3. نشیمن سوپاپ خورده شده

اگر به نظر می رسد که نشتی از دهانه خروجی منشاء می گیرد، ممکن است مشکل از نشیمنگاه سوپاپ باشد که شیر و دهانه را به هم متصل می کند. تجمع رسوبات آب می تواند نشیمن سوپاپ را خورده و باعث نشتی شود. شما می توانید با تمیز کردن منظم نشیمنگاه سوپاپ، از این امر جلوگیری کنید.

4. واشرهای فرسوده

یکی دیگر از دلایل رایج نشت دهانه، مشکلات واشر است که روی نشیمن سوپاپ قرار دارد. با گذشت زمان، اصطکاک بین این دو قسمت می تواند باعث فرسودگی واشر شود. اگر واشر اشتباه نصب شده باشد یا اندازه آن اشتباه باشد، ممکن است نشتی شیرآلات kwc رخ دهد. این عمدتا در شیرهای فشاری رخ می دهد.

5. مهر و موم های فرسوده 

مانند نشیمنگاه های شیر، آب بندی های ورودی و خروجی می توانند در اثر تجمع رسوبات آب خورده شوند.

6. فشار آب 

اگر شیرآلات کلار فقط در زمان‌های خاصی از روز چکه می‌کند، یا زمانی که دستگیره‌ها را به روش خاصی حرکت می‌دهید، فشار آب خانه‌تان می‌تواند مقصر باشد.

7. قطعات شل 

حلقه تنظیم و مهره های بسته بندی در پیچ جریان می تواند به مرور زمان شل شود و باعث شود دسته سینک شما شروع به نشتی کند. سفت کردن مهره بسته‌ بندی یا تعویض آن معمولاً برای تعمیر شیر آب که نشتی دارد موثر است.

8. قطعات شکسته 

اگر نشتی از لوله های زیر سینک باشد، به احتمال زیاد علت شکستگی لوله یا اتصالات است. آن وقت است که می دانید وقت آن رسیده است که با یک لوله کش حرفه ای تماس بگیرید.

ملاحظات ایمنی در مورد نشتی شیرآب

تعمیر شیرآلات شودر که نشتی دارد به ابزارهایی نیاز دارد که به راحتی از قطعات شیر جدا شوند زیرا ممکن است هنوز قطعات خیس وجود داشته باشد. با بستن آب به شیر آب شروع کنید. شیر قطع معمولاً در زیر شیر آب قرار دارد، اما اگر نتوانستید یکی را پیدا کنید، محل اصلی آب خود را پیدا کرده و آن را ببندید.

ابزار

 • پیچ گوشتی 4 در 1
 • آچار آلن
 • انبر
 • انبر مفصل لغزنده
 • آچار هلالی
 • آچار قابل تنظیم

مواد

 • کیت تعمیر شیر آب
 • اورینگ مهر و موم
 • نوار چسب
 • گریس لوله کش
 • سرکه سفید مقطر
 • پد آب شویی
 • واشر

چکه کردن شیر آب

چگونگی رفع چکه کردن شیر آب

شیرآلات معمولاً 10 سال عمر می کنند، بنابراین حتماً تاریخ شیرآلات و تعمیرات موجود را در کتاب تعمیرات خانه یادداشت کنید تا بدانید زمان تعمیر فرا رسیده است. توجه داشته باشید که شیرهای دیسکی سرامیکی معمولاً با ضمانت مادام العمر از طرف تولیدکنندگان عرضه می شوند زیرا بسیار بادوام هستند و به ندرت نیاز به تعمیر دارند.

هنگامی که علت نشتی شیر خود را شناسایی کردید، می توانید آن را تعمیر کنید – مگر اینکه مشکلی باشد که نیاز به کمک حرفه ای داشته باشد. این مراحل را دنبال کنید تا خودتان یک شیر آب نشتی را تعمیر کنید:

مرحله 1: نوع شیر آب را تعیین کنید.

رایج ترین انواع آن شیرهای توپی، شیرهای کارتریجی و شیرهای دیسکی سرامیکی هستند.

مرحله 2: جریان آب را به شیر آبی که نشتی دارد ببندید.

بیشتر اوقات، شیر قطع در زیر شیر آب قرار می گیرد. اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، باید لوله اصلی آب را ببندید. اگر نمی دانید لوله اصلی آب شما کجاست، ممکن است بخواهید با یک متخصص تماس بگیرید. 

مرحله 3: فاضلاب را با یک سرپوش یا پارچه سینک ببندید تا هیچ قسمت کوچکی در آن گم نشود.

نحوه تعمیر شیر آب کارتریجی

مرحله 1: درپوش دسته را باز کنید.

هنگامی که درپوش بالای دسته شیر آب را برداشتید، پیچ دستگیره را باز کنید، سپس دستگیره را به عقب کج کنید تا آن را بکشید. همانطور که قطعات شیر ​​آب را جدا می کنید، آنها را مرتب نگه دارید. می‌توانید قطعات را برچسب بزنید یا از تلفن خود برای گرفتن فیلم یا عکس از قطعات استفاده کنید تا ترتیب تعویض آنها را به خاطر بسپارید.

مرحله 2: از یک آچار برای شل کردن مهره بسته بندی و سپس ساقه استفاده کنید. این قطعات را برای هر گونه آسیب بررسی کنید. اگر آسیب دیدند، آنها را تعویض کنید.

مرحله 3: در صورت وجود گیره نگهدارنده را بردارید.

اگر شیر کارتریج دارای گیره نگهدارنده رزوه ای است، بهتر است چند انبردست دماغه سوزنی بگیرید تا آن را بردارید. هنگامی که گیره نگهدارنده جدا شد، کارتریج را مستقیماً به سمت بالا بکشید.

مرحله 4: چرخش کارتریج شل

کیت جایگزین دارای درپوش آچار است که باید آن را روی کارتریج قرار دهید تا آن را جدا کنید. با گرفتن درپوش آچار با انبردست و چرخاندن به جلو و عقب کارتریج را بردارید.

مرحله 5: کارتریج را بردارید و قطعات فرسوده را جایگزین کنید.

کارتریج را با گرفتن آن با انبردست و کشیدن مستقیم به سمت بالا خارج کنید. پس از آن شروع به تعویض قطعات فرسوده کنید. به یاد داشته باشید که هر قسمتی را که رسوبات معدنی دارد با سرکه سفید مقطر و یک پد تمیز کردن تمیز کنید. حلقه O و واشر را در نشیمنگاه سوپاپ بررسی کنید. واشر و حلقه اورینگ را تعویض کنید و ببینید آیا این مشکل برطرف می شود یا خیر.

مرحله 6: قطعات جدید شیر آب را نصب کنید

 • هنگام تعویض شیر قدیمی با شیر جدید، شیر را به ترتیب معکوس که جدا شده است مونتاژ کنید.
 • قبل از قرار دادن کارتریج جدید، ساقه را به سمت بالا بکشید. اگر گیره نگهدارنده وجود دارد، ممکن است کارتریج جدید با کلاهک آچار پلاستیکی یا انبردست بچرخد تا با گیره نگهدارنده هماهنگ شود.
 • برای محکم کردن کارتریج، گیره نگهدارنده را درون شکاف های بدنه سوپاپ بلغزانید.
 • بریدگی کوچک بالای ساقه را پیدا کنید و ساقه را بچرخانید تا شکاف به سمت شما باشد. سپس بقیه قطعات و دسته را نصب کنید.

شیر آب را امتحان کنید تا ببینید درست کار می کند یا خیر. گاهی اوقات آب سرد و گرم می تواند در حین مونتاژ مجدد معکوس شود. برای رفع آن، دسته، مجموعه گنبدی و آداپتور دسته را بردارید، سپس ساقه را 180 درجه بچرخانید.

مرحله 7: اگر مراحل 1-6 جواب نداد، بهتر است که با یک لوله کش تماس بگیرید تا مشکل را بررسی کند.

رفع چکه کردن شیر آب تراکمی

شیرهای تراکمی معمولاً به دلیل معیوب واشر صندلی ها نشت می کنند. جداسازی شیر تراکمی مانند شیر کارتریج است.

1. درپوش دسته را بردارید:

درپوش دسته را با یک پیچ گوشتی یا چاقوی کمکی بردارید تا به پیچ ها برسید.

2. پیچ دسته را بردارید:

با استفاده از یک پیچ گوشتی پیچ دسته را بردارید و سپس دستگیره را بکشید.

3. مهره بسته بندی را باز کنید و ساقه را شل کنید:

یک آچار هلالی بگیرید تا مهره بسته بندی را باز کنید، سپس از یک آچار قابل تنظیم برای شل کردن ساقه از بدنه شیر استفاده کنید.

4. واشر لاستیکی را باز کرده و واشر صندلی را تعویض کنید:

یک واشر لاستیکی در پایین ساقه وجود دارد که باید آن را بردارید و سپس واشر صندلی را تعویض کنید. به یاد داشته باشید که قبل از قرار دادن واشرها، آنها را با گریس لوله کش بپوشانید.

5. ساقه را بردارید و O-ring را جایگزین کنید:

ساقه را از مهره بسته بندی جدا کنید تا به حلقه O که نیاز به تعویض دارد برسید. O-ring معمولاً عامل نشتی شیر آب است، اما اندازه آنها بین ⅜-⅝ اینچ است، بنابراین به اندازه O-ring توجه داشته باشید یا حلقه O-رینگ آسیب دیده را به یک فروشگاه سخت افزار بیاورید تا مطابقت مناسب را پیدا کنید. قبل از تعویض O-ring، O-ring جدید را با گریس لوله کش بپوشانید.

6. Retainer را بررسی کنید:

نگهدارنده یک دیسک گرد و فرورفته است که حاوی یک واشر است. اگر به نظر می رسد نگهدارنده آسیب دیده است، باید آن را صاف کنید و یک حلقه نگهدارنده جایگزین اضافه کنید. اگر شیر آب همچنان نشتی دارد، صندلی ممکن است سوراخ شده باشد. برای رفع هرگونه فرورفتگی، ساقه آن را بردارید و روی صندلی را با سمباده سمباده بزنید تا صاف شود.

رفع چکه کردن شیر آب دیسک سرامیکی

1. Set Screw را بردارید:

دسته شیر آب را به عقب فشار دهید تا به پیچ تنظیم شود. پیچ تنظیم را با آچار آلن باز کنید و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و دستگیره را بردارید. سپس درپوش را باز کرده یا باز کنید.

2. دیسک کارتریج را بردارید:

پیچ های نگهدارنده روی کارتریج دیسک را بردارید، سپس کارتریج را بیرون بیاورید.

3. مهر و موم کارتریج را بررسی و تعویض کنید:

کارتریج احتمالاً مقداری مواد معدنی را نشان می دهد، بنابراین برای تمیز کردن تجمع مواد معدنی با سرکه سفید مقطر و یک پد یا پارچه تمیز کردن وقت بگذارید. سپس کارتریج را برگردانید و درزگیرهای لاستیکی را تعویض کنید.

4. حلقه های O را جایگزین کنید:

دیسک پلاستیکی را بردارید و درزگیرهای O-ring را در زیر آن قرار دهید. سوراخ های بدنه شیر آب را بررسی کنید و در صورت گرفتگی آنها را تمیز کنید. اگر شیر آب دیسکی سرامیکی قدیمی‌تری دارید هنگام اتمام تعمیر مراقب باشید زیرا شیرهای دیسکی سرامیکی اولیه شکننده‌تر بودند و می‌توانستند در اثر انفجار هوای تحت فشار ترک بخورند. برای جلوگیری از آن، در حالی که آب را دوباره باز می کنید، شیر آب را باز بگذارید. هوا خارج می شود و قبل از اینکه شیر آب را ببندید صبر کنید تا آب به آرامی جریان یابد.

رفع چکه کردن شیر آب توپی

یک شیر آب توپی حاوی قطعات بیشتری نسبت به سایر انواع شیر آب است، بنابراین مهم است که یک کیت جایگزین را قبل از شروع کار بردارید. نشتی ها می توانند از چندین نقطه سرچشمه بگیرند، بنابراین بهتر است همه آنها را جایگزین کنید تا اینکه سعی کنید یک نقطه را مشخص کنید.

1. پیچ آلن را باز کنید:

دسته را بلند کرده و درپوش را بردارید تا به پیچ آلن برسید. برای باز کردن پیچ آلن با چرخش در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت از آچار آلن استفاده کنید. بچرخانید تا آنقدر شل شود که دسته را از روی ساقه بلند کنید. نگاهی بیندازید تا ببینید آیا آب از اطراف پایه دستگیره نشت می کند یا خیر.

اگر چنین است، راه حل ممکن است فقط برداشتن دسته و سفت کردن حلقه تنظیم باشد. حلقه تنظیم را با ابزار آچار موجود در کیت تعمیر در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. اگر شیر آب از دهانه اش چکه می کند، باید صندلی ها و فنرها را تعویض کنید.

2. درپوش را بردارید:

هنگام باز کردن درپوش با چرخاندن در خلاف جهت عقربه‌های ساعت با انبردست، مقداری انبردست را بردارید و فک‌ها را با نوار چسب بپیچید تا از آسیب به شیر آب جلوگیری کنید.

3. توپ را بردارید:

بادامک پلاستیکی و بسته بندی را بردارید، سپس توپ را بردارید. توپ را بررسی کنید تا ببینید آسیب دیده است یا خیر. اگر توپ دارای ترک، سایش یا خراش است، آن را تعویض کنید.

4. صندلی ها و فنر را بردارید و قطعات جدید را نصب کنید:

دو صندلی لاستیکی و فنر را با یک پیچ گوشتی بردارید، سپس فنرهای جدید را در جایی که فنرهای قدیمی بودند رها کنید و صندلی های لاستیکی جدید را روی فنرها قرار دهید.

 • توپ را با تراز کردن شیار توپ با پین در سوکت قرار دهید.
 • قبل از قرار دادن آن روی توپ، بریدگی در بدنه سوپاپ را روی بادامک پلاستیکی قرار دهید
 • درپوش را با حلقه تنظیم نخ کنید و از انبردست لغزنده برای سفت کردن آن استفاده کنید.

5. تست شیر آب

آب را دوباره روشن کنید تا نشتی پیدا کنید. اگر متوجه نشتی در اطراف ساقه توپ شدید، حلقه تنظیم را با ابزار آچار محکم کنید. برای تکمیل کار، دسته شیر آب را تعویض کنید.

برگشت به بالا
X